https://sophos.ff.unsa.ba/index.php/e_sophos
Brojevi Sophosa dostupni za download:
1 / 2008 ;
2 / 2009 ;
3 / 2010 ;
4 / 2011 ;
5 / 2012 ;
6 / 2013 ;
7 / 2014 ;
8 / 2015 ;
9 / 2016 ;
Sophos je časopis mladih istraživača okupljenih u projektima Znanstveno-istraživačkog inkubatora /ZINK-a/ koji je osnovan 2. 7. 2007. godine na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Časopis je namjenjen prepoznavanju znanstveno-istraživačkog interesa mladih istraživača i studenata na dodiplomskom, diplomskom i postdiplomskom stupnju studija. Sophos je časopis prvog Znanstveno-istraživačkog inkubatora u Bosni i Hercegovini (ZINK) koji objavljuje radove mladih istraživača (studenata, asistenata, postdiplomaca, doktoranata) na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku iz svih znanstvenih oblasti koje se izučavaju na univerzitetu.
Prilozi mogu biti članci, prijevodi i prikazi knjiga. Članci treba da sadrže najviše 15-20 strana (cca. 8000 riječi), prijevodi 15-20 strana (cca. 8000 riječi), prikazi 3-5 strana (cca. 1500-2000 riječi). Prilozi moraju biti urađeni prema standardima indeksiranih časopisa. Metodologija: AIMRAD.
Prilozi trebaju sadržavati tematski izvod (abstract) uz koji se navode ključne riječi (key words). Abstrakt je kraći (cca. 10 redova) i ne sadrži komentare ni preporuke. Kratko se opišu cilj, metode i rezultati rada. Abstrakt se piše u dvije verzije, na bosanskom / srpskom / hrvatskom jeziku i na engleskom jeziku. Isto tako i ključne riječi.
Članak treba sadržati sljedeće elemente: naslov rada, podatke o autoru i instituciji, abstract, uvod (pregled dosadašnjih radova / hipoteza na istom tematskom području, materijal i metode, dokazni postupak, hipotezu rada, ciljeve, očekivane rezultate), tekst rada razdijeljen po poglavljima, zaključak, literatura (izvori, bibliografija), ključne riječi. Font teksta: New Times Roman 12. Za citiranje se primjenjuje APA Citation Style ( http://www.apastyle.org/ ) .
U tekstu treba razlikovati sadržinske i bibliografske bilješke. Sadržinske bilješke detaljnije opisuju i pojašnjavaju tekst. Stavljaju se ispod crte. Bibliografske bilješke odnose se na citat – odnosno na tačno određeni dio teksta iz neke druge publikacije. Stavljaju se u tekst i sadrže ime autora, godinu izdanja djela koje se citira i stranicu na kojoj se nalazi mjesto koje se citira (Frege, 1964, 88). Potpune podatke o tom izvoru ili o toj bibliografskoj jedinici dajemo u popisu literature. Svi primljeni prilozi daju se na stručnu ocjenu (recenziju). Recenzenti su eksperti za određene znanstvene oblasti koji su uposleni na Univerzitetu u Sarajevu.
Sophos: Časopis mladih istraživača
Filozofski fakultet u Sarajevu
ZINK – znanstveno-istraživački inkubator
71000 Sarajevo, BiH, Franje Račkog 1
http://www.ziink.wordpress.com/sophos